jana338

Jan A.

Contributor Level

Total Points
80

1 Review by Jan

8/24/21
Verified purchase

Consumer beware, be careful when you sign up to try this dog food. You will get on the hook for $80+ dollars a month for 3lbs of food. (your dogs food will become much more expensive than yours per pound, if you really love your pet, just buy them steak at $7 lb or blue berries at $4 etc.) Companies, that truly believe in their products, do not need to force their clients to buy, their clients will do it willingly.

I gave them a 2 star because the dog liked the food. Of course he likes turkey, beef, salmon, sweet potatoes, egg, peas, etc, same food we eat, though our real food is much cheaper.

Suggestion, if you care about pets, for real, make a food that real people (not just Beverly Hill people) can and should responsibly afford. Then, those people will happily buy that food every month on their own, without needing to be coerced.

katj49
Kat J. – Dr. Marty Rep

Hello Jan. My name is Kat, I am with Dr. Marty Pets. I apologize for any inconvenience you have experienced. We strive to keep our formulas as affordable as possible while using only the highest quality of all-natural ingredients to ensure the best food for your pet. When price reductions are possible, we are happy to pass those savings along to our customers. A great way to receive the lowest available price is to start a recurring order for Nature’s Blend or by signing up for our email newsletters and/or text club. You will be instantly notified of offers and discounts. If this is something that interests you or if you have any questions, my email is Kat@drmartypets.com. Have a nice day.

Jan hasn’t received any votes.

Jan hasn’t received any thanks yous.

Jan doesn’t have any fans yet.

Jan isn’t following anybody yet.

Empty.

Similar Reviewers on Sitejabber

rosemaries78
4/22/21

My dog loved this food but the shipping delays were impossible to deal with. I was told I...

kc549
k c. reviewed Dr. Marty
1/31/21

I think the food is excellent. All 4 pets want to eat it (cats and dogs). However, the cost is...